Chartreux Kedi Cinsi

2213
Chartreux Kedi Cinsi

Bu yazıda neler var?

Hakkında

Chartreux kedi cinsinin geçmişinin çok eskiye dayandığı düşünülmektedir. Bu kedi cinsinin Fransız kedi ırklarından biri olduğu bilinmektedir. Türün oluşması hakkında net bir bilgi olmamakla birlikte Suriye’den geldiği düşünülmektedir. Ayrıca bir rivayete göre 13.yy da Fransa’ya haçlılar tarafından getirildiği söylentiler arasındadır. İlk olarak 1931 yılında Fransada sergilenmiştir. Ve daha sonra popülerliğini devam ettirmiştir. Fakat yapısı gereği sayı olarak oldukça azdır. Bu kedi türü mavi kediler olarak da bilinir.

Chartreux Kedi Cinsi Özellikleri

Bu kedi cinsinin en belirgin özelliği her zaman sadık ve sevgi dolu olmasıdır. Diğer kedilerden ayıran en büyük özelliği de zaten hep nazik bir tavır içerisinde olmasıdır. Aile içinde de bu hali her zaman çok sevilir. Fakat o herkesle iyi anlaşsa da aile içinde her zaman bir kişiye daha fazla bağlanır ve kendini ona adar. Her zaman olgun tavırları ile görülen Chartreux kedi cinsi yalnız kalmak konusunda da sabırlıdır. Sahibini uzun süre yalnız kalarak bekleyebilir bu onlar için problem olmaz. Ama bu durum sürekli hale gelirse huzursuzluklar yaşanabilir. Avcılık yetenekleri de çok gelişmiş olan bu türün eskiden esnaf, bakkal, terzi, ahır gibi yerlerin farelerden korunması için kullanıldığı da bilinmektedir.

Tüy renkleri griden parlayarak mavi-gri tonlarına doğru gitmektedir. Göz renkleri genellikle turuncu tonlarında görülse de bakır renklerine sahip olanları ile de karşılaşılmıştır.

Chartreux Kedi Cinsi Bakımı

Bu kedi türünün tüylerinin çok yoğun olduğu bilinmektedir. Bu nedenle tüylerinin düzenli olarak taranması ve ölü tüylerden arındırılması çok önemlidir. Bu yüzden tüylerine uygun bir kedi tarağı kullanılması çok önemlidir. Ayrıca tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi de kedinizin hem istemeden başkasını yaralamasını hemde onun mikroplardan korunmasını sağlayacaktır. Bu kedi türü en sağlıklı kedi türleri arasında sayılmaktadır. Ortalama yaşam süreleri 12-15 yıl arasında görülmektedir. Doğru beslenme ve aşılama işlemleri kedinizin sağlıklı ve uzun bir ömür geçirmesinde çok etkilidir. Yaş ve kuru mama olarak verebileceğiniz öğünlerinin kalitelerinin yüksek ve zengin besin değerlerine sahip olması çok önemlidir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK