Kedilerde Tırnak Bakımı ve Kesimi

2088
Kedilerde Tırnak Bakımı ve Kesimi

Kedilerin tırnakları hızlı uzamaktadır. Bu yüzden evde beslediğimiz kediler için tırnak bakımı oldukça önemlidir. Dolayısıyla ev kedilerin tırnakları düzenli olarak kesilmelidir. Sokaktaki kediler uzayan tırnaklarını ağaç gövdelerine sürterek bir nevi kedi manikürünü yapar. Ancak evdeki kedimizin böyle bir imkanı yoktur. Tırnaklarını törpülemek için  anca mobilyalarınızı kullanarak zarar verebilir. Bu yüzden tırnağı uzadıkça hem eşyanıza hem de siz seversek istemeden zarar verebilir.

Kedilerin Tırnak Yapısı

Kedinizin tırnağı keserken dikkatli olmalı, onun canını acıtacak hareketten uzak durmalıyız. Rahat kesmek istiyorsanız, kediniz uyurken kesmeye gayret edin. Canlı dokuya dikkat edin. Kedilerin tırnaklarına kan dolaşımı olan kısımlar vardır bu yüzden doğru yerden kesmelisiniz aksi halde kanamasına sebep olabilirsiniz. Beyaz kısmı yani keratin dokudan kesme işlemini gerçekleştirin.

Kedilere özel tırnak makası kullanmanız önerilir.

Arka ayak tırnaklarını kesmeyin!


Kediler , arka tırnaklarını tutunmak için kullanırlar. Arka tırnaklarını kesmeniz halinde kediniz pencereden veya balkondan düşmesine sebep olabilir. Eşyalara zarar veren ön tırnaklarıdır. Sadece ön tırnakları kesmeniz yeterlidir.

Benzer Yazılar
Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK