Köpekler En Çok Ne Tüketir?

1141
Köpekler En Çok Ne Tüketir?

Bu yazıda neler var?

Köpekler En Çok Ne Tüketir?

Köpeğin beslenmesi önemlidir bu nedenle köpekler en çok ne tüketir denildiğinde insanlarla aynı besin grubunu tüketmediği söylenir. Köpekler beslenirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, günlük mama ihtiyacının ırk, boy, yaş ve aktivite gibi özelliklerine dikkat etmektir. Her hayvanın beslenme ihtiyaçlarının doğru şekilde giderilmesi, sağlıklı beslenmedir. Köpeğin sindirim sistemi insanlardan çok farklıdır ve bu nedenle doğru gıdalarla beslenmesi, sağlığı için olumlu etki yapar. Köpek ırkları birbirinden farklıdır ve kilo ve boy ölçüsü en geniş aralıkta olan hayvanlardır. Bu aralık, köpeklerin beslenmesi üzerinde de etkilidir. Köpeğin boyutu fazla diye fazla besin tüketeceği düşünülmemelidir. Küçük ırka sahip olan bir köpeğin orta büyüklükteki bir köpekten daha fazla yağ ve enerji içerikli gıda beslenmesi gereklidir. Büyük ırka sahip köpeklerde, enerji artışı, öğün miktarının düşmesine ve sindirim kapasitesinin dengelenmesine yarar.

köpek

Irklarına Göre Köpekler En Çok Ne Tüketir?

Köpek ırkları eşsizdir. Köpekler en çok ne tüketir sorusu sorulduğunda tüy yapısı, sindirim sistemi ya da eklem hassasiyeti, enerji gereksinimi, genetik hastalıklara bağlı olarak değişkenlik gösterdiği bilinmelidir. Alman kurdu ile Labradorların büyüklükleri birbirine benzer ancak farklı beslenmektedirler. Köpekler aktivitelerine göre beslenir. İş gören bir köpeğin günde iki kez tasma ile sokağa çıkıp gezinti yapan köpekle aynı şekilde besin tüketmesi söz konusu değildir. Örneğin hamile olan dişi bir köpeğin beslenme şekli, normal bir köpeğinkinden farklıdır. Yavru bekleyen köpeklerin ilk haftalardan itibaren protein, enerji ve mineral ihtiyacı artar. Laktasyon dönemi olduğunda da beslenme ihtiyacında önemli oranda artış olur. Yavrularını emziren dişi köpeğin özel olarak beslenmeye ihtiyacı vardır.

kahverengi beyaz köpek ve mama kabı

Yaşam Biçimlerine Göre Köpekler En Çok Ne Tüketir?

Bazı köpekler evlerde beslenir ve sık sık sokağa çıkan, enerjisini sokakta atan bir köpekle aynı besin maddelerini tüketmemeleri gereklidir. Evde köpek beslemek, aşırı kilo alma riskini de beraberinde getirir. Bu nedenle sağlıklı beslenme şekli uygulanmalıdır. Özellikle ev ortamında bulunan küçük köpeklere tesviye edilen miktarlarda besin verilmelidir. Tüm köpekler için köpekler en çok ne tüketir denildiğinde bir uzmana başvurulması tavsiye edilmektedir.

pirinç havuç muz et balık marul

Instagram’da bizi takip etmeyi unutmayın. @patibiyografi

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK