Evcil Köpeklerin Ortak Özellikleri Nedir?

2691
Evcil Köpeklerin Ortak Özellikleri Nedir?

Bu yazıda neler var?

Evcil Köpeklerin Ortak Özellikleri Nedir?

Köpekler doğaları gereği insanlara karşı sevgi beslemektedir ve evcil köpeklerin ortak özellikleri nedir denildiğinde, köpeğin sahibinin kokusunu benimsemeleri yanıtı verilebilir. İnsanlara karşı sevgi beslemesi, köpeklerin dünyaya geldiği andan itibaren gelişmeye başlamaktadır. Bu nedenle insanlar köpeklere yakınlık göstermese bile onların doğuştan benimsediği bilinmelidir. Köpekler, özellikle bulundukları mekânlarda sahiplerinin eşyasının üzerinde uyumayı tercih eder. Bunun nedeni, sahibinin kokusunun kendisini rahatlatmasıdır. Annesinden yeni ayrılan bir köpeğin en yakın dostu sahibidir. Köpeklere davranışlarının kontrol etmesi için yardımcı olunduğu takdirde en sadık dost olurlar. Köpekler insanların en iyi dostudur ve bunun yanı sıra çok farklı amaçlar için tercih edilmektedir.

Evcil Köpeklerin En Büyük Ortak Özellikleri

Köpeklerin koku alma duyuları son derece gelişmiştir. İnsanlara göre binlerce kat daha azla olan koku alma duyuları sayesinde köpekler kayıp insanları çok rahat bulabilmektedir. Polis köpekleri ise aldıkları özel eğitimler sayesinde tehlikeli maddeleri kolaylıkla bulabilir. Engelli bireylerin de en iyi dostu ve yardımcısı olabilen köpekler, becerilerini geliştirebilme özelliğine sahiptir. Soğuk iklimdeki evcil köpeklerin ortak özellikleri nedir denildiğinde ise günde 150 kilometre mesafeyi sorunsuz bir şekilde kat edebilmesi denilebilir. Farklı görüntü ve büyüklüğe sahip 100’den fazla köpek ırkının olduğu bilinmektedir. En ünlüleri ise çoban köpeği, av köpeği, buldog, polis köpeği, Saint Bernard’dır. Evcil köpeklerin tüylerinin taranması önerilmektedir. Evcil köpeklerin birçoğunun taranmaktan hoşlandığı bilinen bir gerçektir. Köpeklerin de üşüyebileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Bu nedenle dışarıda olan köpeğin kulübesiz bırakılmaması gereklidir. Köpeklerin soğuk havada giydirilmesi de öneriler arasındadır. Özellikle küçük köpekler ve tüysüz olan cinsler soğuk havada mutlaka giydirilmelidir.

Evcil Köpeklerin En Belirgin Özellikleri Nedir?

Köpekle birlikte zaman geçirilmesi gereklidir. Her gün uzun yürüyüşlere çıkarılmalıdır. Eğitim mutlaka verilmelidir. Tasması kesinlikle çıkarılmamalıdır. Köpeğe ilgi gösterilmelidir. Gülümserken dikkat edilmelidir. Genellikle dişler ortaya çıktığında köpekler gülümsemeyi agresif tavır sanabilir. Köpeklerin 2 yaşındaki bir çocuğun zekasına sahip olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Köpeklerin geliştirdiği il duyu dokunmaktır. Sezaryenle doğum olduysa ve yavru köpek temizlendikten sonra anneye verildiyse, annenin yavrusunu reddetme ihtimali vardır. Az miktarda bile olsa taze ve kuru üzüm köpeklerde böbrek sorununa neden olabilir. Evcil köpeklerin ortak özellikleri nedir denildiğinde, tüm köpek ırkları için geçerli olan en bilinen özellik, patilerinden terlemesidir.

evcil köpek

Bizi takip etmeyi unutmayın @patibiyografi

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK