Corona Virüsü Nedir?

1284
Corona Virüsü Nedir?

Korona virüsü aslında bir virüs ailesinin ismidir. Koronavirüs olarak adlandırılan bu virüs memelilerde ve kuşlarda hastalıklara sebep olmaktadır.  Bu virüs çeşitleri arasında Ortadoğu solunum sendromu olan MERS, şiddetli akut solunum sendromu SARS vardır. Bu virüsler hem hayvanları hemde insanları etkilemektedir.  Korona virüsleri genelde insanların solunum yolunu etkilerken hayvanlarda ise farklı bir etkiye sahip olarak bağırsak hastalıklarına sebep olmaktadır. 

Kedi ve Köpekten İnsana Corona Virüsü Bulaşır Mı?

Bu konu gündeme geldiği günden beri sosyal medya üzerinden yayılan yanlış bilgiler de insanların aklında soru işaretlerine neden olmuştur. Bu konu hakkında yanlış haber yapan çoğu site sokak hayvanlarını hedef haline getirmeye çalışmıştır. Zaten hayvanlar konusunda bilinçli kesimin bu kadar az olduğu ülkemizde önyargılar bu salgınla beraber giderek artmaya başlamıştır. Fakat bilinmesi gereken bir konu var ki bu virüs kedilere bulaştığı zaman ishale, köpeklere bulaştığı zaman ise kanlı ishale neden olmaktadır. Ve bu virüs ne kediden köpeğe nede köpekten kediye bulaşacak bir etkiye sahip değildir. Hayvanlar arasında bile birbirine bulaşma özelliği bulunmayan bir virüsün hayvandan insana bulaşacağını düşünmek çok yanlıştır. Hayvanlarımızın tabiki sağlıklarına dikkat edip veteriner kontrollerini ihmal etmeyeceğiz fakat böyle asılsız haberler karşısında da tedirgin olacak bir durum olmadığını da bilmemiz gerekir.

Bu hastalığın bulunduğu bir hayvanın karantina altına alındığı haberleri gündeme geldiği zaman insanlar şu ayrıntıyı maalesef atladı. Virüs evcil bir köpekte görülmüştü ve köpek karantina altına alınan ilk hayvan olmuştu. Fakat köpek virüsü sahibine değil, sahibi virüsü köpeğine bulaştırmıştı. Ve köpeğin test sonuçlarında ağzından ve burnundan alınan örneklerde test sonucunun zayıf pozitif olduğu açıklanmıştı. Olaya eğer bu açıdan bakarsak şu soruyu kendimize sormamız gerekir. Ya ben kedime veya köpeğime bu virüsü bulaştırırsam? İşte konu buraya geldiği zaman uzmanların önerilerini dikkate almalı kendimizi bu konuda ne kadar koruyorsak çevremizi ve sahiplendiğimiz canları da o kadar korumalıyız. Unutmamalıyız ki Koronavirüs bulaşma yolu enfekte insandan diğer insanlaradır.  Bu konuda ne kadar bilinçlenirsek hedef haline getirilmeye çalışılan sokak hayvanlarını da o kadar korumuş oluruz.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK