Akita Köpek Cinsi

4066
Akita Köpek Cinsi

Bu yazıda neler var?

Hakkında

Akita cinsi köpek Japon köpekleri arasında en ünlüsü olarak bilinmektedir. Bu köpekler 1800lü yıllarda Japon köpekleri arasında yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Büyük bir ırk olan Akita cinsine Japon ırklarının harmanlanması sonucu ulaşılmıştır. Üreticiler özellikle büyük olmasına ve iyi genlere sahip olmasına dikkat etmişlerdir.

Akita cinsi 1927 yılından itibaren kayıt altına alınmaya başlanmıştır. Japon balıkçılar tarafından özellikle kullanılmıştır. Zamanla tüm dünyada tercih edilmeye başlanmıştır. İspanya, Fransa ve İngiltere de yaygın olarak tercih edilmektedir. Avcılık ve dövüşçülük yeteneğinim geliştiği de bilinmektedir.

Akita Köpek Özellikleri

Sahibine karşı çok sevecen ve sadık bir yapıya sahip olan akita yabancılara karşı çok temkinlidir. Özelikle diğer köpeklere karşı saldırgan tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle tek köpekli ailelerin tercih etmesi daha doğru olacaktır. Yabancı kişilere ve diğer hayvanlara karşı sergileyebileceği tavırlardan dolayı her zaman otoritenizi hissetmeli ve gözünüz üstünde olmalıdır. Sahibine ve çevresine karşı her daim sevecen bir karakterdedir.

Ailesi ile vakit geçirmekten, oyunlar oynamaktan, doğa ve kamp yürüyüşlerine çıkmaktan çok hoşlanırlar. Eğitilebilir bir yapısı vardır. Getir götür oyunlarından çok hoşlanırlar. Çok olgun yapıya sahip olduğu için havlamayı pek tercih etmez. Fakat enerjisini boşaltması için günlük oyunları ve egzersizleri ihmal edilmemelidir. Bu durum hem köpeğinizin huzuru hemde sizin huzurunuz için önemlidir. Yabancı kişilere karşı huysuz tavırlara sahip olduğu için sosyalleşmesi açısında eğitilmesi önerilmektedir.

Akita Köpek Sağlık Durumu ve Bakımı

Genel olarak iyi beslenme ve düzenli egzersiz durumları ile ömürleri 10-12 yıl arasında değişmektedir. Fakat akitaların bilinen kalıtsal rahatsızlıkları olduğu da unutulmamalıdır. Bunlar arasında epilepsi, şişkinlik sorunu, kalça displazisi,  ciltteki yağ bezelerinin iltihaplanması sayılabilir. Bu konular için veterineri ile devamlı iletişim halinde olmanız ve düzenli kontrollerini yaptırmanız faydalı olacaktır.

Bakımı konusunda akitaların tüylerinin her gün uygun bir fırça ile taranması önemlidir. Ayrıca gerektiği zaman ılık banyo yaptırmak da cilt sağlığı için önemlidir. Düzenli saat aralıkları ile kaliteli mama verilmesi önerilmektedir. Bunun dışında mama ve su kaplarının düzenli olarak temizlenmesi mikroplardan arındırmak açısından önemlidir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK