Köpekler Nasıl Beslenmeli?

986
Köpekler Nasıl Beslenmeli?

İnsanlarla beraber hayvan türleri için sakıncalı olmayan gıdalar, köpeklerde çeşitli sorunlara neden olabilmektedir ve bu yüzden köpekler nasıl beslenmeli sorusunun cevabının mutlaka bilinmesi gereklidir. Köpeklerin metabolizmaları farklıdır. Bu nedene bazı gıdalar hafif sindirim sorunu meydana getirirken, bazı gıdalar da ölümlere bile neden olabilmektedir. Kanatlı hayvan ve kuzu kemikleri ile balık kılçığının, köpeğin sindirim sisteminde tıkanmalara neden olabilmektedir. Hatta yırtılmalar bile görülebilmektedir. Tıkanıklık ve yırtılmalar, köpeklerin enfeksiyonlara açık hale getirmektedir. Bu da ölümle sonuçlanabilmektedir. Çikolata, kahve, çay ve kafeinli maddeler da köpeklere zararlıdır. Bu gıda maddelerinin köpeklere verilmesi durumunda felç ve ölümler görülebilmektedir. Kedi maması da köpeğe verilmemesi gereken gıdalar arasında yer almaktadır. Bu mamalar, köpeğin aşırı derecede protein almasına yol açar. Bunun sonucunda da böbrek ve gözlerde kalıcı hasarlar oluşabilir.

Bu yazıda neler var?

Köpekleri Beslerken Dikkat!

Köpeklere bebek maması vermek de tehlikelidir. Sakatatlar da köpekler için tehlike oluşturan besin grubundandır. Bu besinler, akut pankreatite neden olmakta, köpeğin hayatını kaybetmesine yol açabilir. Köpekler nasıl beslenmeli denildiğinde veteriner önerisi ile alınmış kuru mama verilmesi gerektiği belirtilmektedir. Karaciğer köpekler için tehlikeli bir besin türüdür. Karaciğerde bulunan A vitamini köpeğin zehirlenmesine neden olabilir. Ayrıca kemik kırılmaları görülebilir. Küflü ve bozuk gıdalar ve çöpler de köpekler için tehlikeli gıdalardandır. Birçok organda ciddi hasara neden olabilir. Çiğ ya da pişmiş soğan ve sarımsak da kırmızı kan hücrelerinde bozulmaya, dolayısıyla anemiye neden olurlar. Çiğ balık köpeğe verilmemelidir. Çiğ balık, köpeğin ölümüne neden olabilir. Şekerli gıdalar şeker hastalığını tetikleyebilir. Salam ve sosis de köpeğe yedirilmemelidir. Özelikle yavru köpeklerde kusma ve ishal şikayetlerini ortaya çıkarabilir. Ayrıca bu besinler kanserojen özelliği taşırlar.

Köpek için Hangi Gıdalar Tehlikeli?

Yemek artıkları, dengeli bir besin kaynağı değildir. Bu nedenle köpeğin günlük gıdasının yüzde 10’unu geçmemelidir. Artık hayvansal yağlardan uzak durulmalıdır. Etlerin yağlarını ayırmak gereklidir ve kemikler verilmemelidir. Köpeklerde yanlış beslenme sonucunda enerji fazlalığı görülebilir ve bu da Osteochondros sendromunu ortaya çıkarmaktadır. Bu da iskelet sistemini bozabilir. Köpekler nasıl beslenmeli sorusunun en net cevabını öğrenmek için net olarak anlamak için veteriner hekime başvurulmalıdır.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK