Kedilere Genel Eğitim Verilir mi?

631
Kedilere Genel Eğitim Verilir mi?

Kedi sahipleri evlerinde ortak yaşadıkları bu canlıların eğitimli olmasını ister ve bunun için uzmanlara kedilere genel eğitim verilir mi sorusunu sorar. Kedilere eğitim verilirken ceza yönteminden kaçınılmalıdır. İyi davranış modeli oluşturulduğunda kedilerle çok rahat iletişim kurulabilir. Kediyi eğitirken saygı, pekiştirme ve ödül sisteminin uygulanması gereklidir. Kedinin saygısını kazanmak önemlidir. Örneğin bazı kediler kendilerine sert bakılmasından hoşlanmaz. Böyle bakışları “saygısızlık” olarak görebilir. Ayrıca ani seslere tahammül edemeyen kedilerin olduğu da bilinmektedir. Kedi eğitiminde pekiştirme; tutarlı olmak ve tekrarlamak anlamına gelir. Yavru kedileri bir hareketten vazgeçirmek için sakin ve kesin bir şekilde hayır denilmelidir. Teşvik edilmesi gerektiğinde de coşkulu bir sevinç gösterisinde bulunulmalıdır. Kedi ve ödül arasında kesin bir bağlantı oluşturulmalıdır. Kedilerin beklediği iki tür ödül vardır. Bunlardan birisi insandan gelen övgüler, diğeri ise lezzetli bir yiyecektir.  

Bu yazıda neler var?

Kedilere Genel Eğitim Nasıl Verilir? 

Kedilere genel eğitim verilirken dikkatli ve sabırlı olmakta yarar vardır. Örneğin yavru kedi kucağa alınmaktan hoşlanmadığında ve kucakta olduğunda çırpınmaya başladığında hemen yere bırakılmamalıdır. Böyle bir hareket yapıldığında çırpınarak kucaktan ineceğini öğrenen kedi, her seferinde bu hareketi yapar. Bunun yerine çırpınmaya başladığında nazik bir şekilde ve sıkıca tutmayı sürdürmek en doğru bir harekettir. Sakinleştiğinde ise övgüler yağdırılmalı ve sonrasında kucaktan indirilmelidir. Kedilerde sık görülen bir durum da tırmalamadır. Tırmalama konusunda kedilere genel eğitim verilir mi denildiğinde tırmalamanın, kedinin doğasında olduğu ve bunun önüne geçilmesinin mümkün olmadığı bilinmelidir. Mobilyaları tırmalamasını engellemek için tırmalama tahtası alınmalıdır. Mobilyayı tırmaladığında kedi kendi kokusunu bırakmaktadır. Bu durumda koku giderici bir ürün kullanılması, kedinin tekrar aynı yere gelmesini önlemenin basitçe bir yoludur.  

Kedilerin Eğitilirken Neden Isırır? 

Kediler oyun oynarken ısırabilir. Isırma doğal bir davranıştır. Kedinin elleri ısırması durumunda oyun hemen bitirilmelidir. Ancak ellerin kurtarılmaya çalışılması, kedi için oyunu çok daha eğlenceli bir hale getirmektedir. Bu nedenle ısırmaya başladığında eller nazikçe çekilmelidir. Ayrıca kedinin avlanma içgüdüsüne yönelik olarak oyuncaklar ve toplar kullanılabilir. Kedilere genel eğitim verilir mi denildiğinde uzmanların önerdiği metot clicker eğitimidir. Bu eğitim bilimsel bir yöntemdir. 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK