Kedilerin Tuvalet Eğitimi Nasıl Olur?

1431
Kedilerin Tuvalet Eğitimi Nasıl Olur?

Evde beslenen kedilerin tuvalet eğitimi alması öncelikli konular arasında yer alır ve kedi sahipleri, kedilerin tuvalet eğitimi nasıl olur sorusunu sorarak bu konuda uzmanlardan destek almalıdır. Kedilere tuvalet eğitimi farklı şekillerde verilir. Kediler doğada dışkıladıkları zaman üzerini kumla kapatmakta, böylece düşmanlarına karşı kokularını gizlemişlerdir. Aynı durum evde beslenen kediler için de geçerlidir. Evde beslenen kedilerin tuvalet ihtiyacını gidermesi için kuma gerek vardır. Aynı zamanda tuvalet eğitimi de verilmelidir. Kedi kumları, bu canlılar için özel olarak geliştirilmiştir ve bu kumlar geniş bir kap içine konulmalıdır. Tuvaletin yerini öğretmek için de kedinin kum kabına götürülmesi ve patilerinin kuma sürtülmesi yeterlidir.

Bu yazıda neler var?

Kedilere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Kedilere tuvalet eğitimi kedi eve gelir gelmez verilmelidir ve eğitim yavruyken başlamalıdır. Kedinin köpeklerde olduğu gibi belli bir eğitim süreci yoktur. Kediye tuvaletini nereye yapması gerektiği gösterilmelidir. İlk önce kediye kum kabını nasıl kullanması gerektiği ile ilgili eğitim verilmelidir. Kedi tuvalet için bir yer araştırmaya başladığında derhal kum kabına yerleştirilmelidir. Kedilerin tuvalet eğitimi nasıl olur denildiğinde sabah saatlerinde, gece yatmadan hemen önce ve yemeğin ardından kum kabına götürülmesi gerektiği belirtilmektedir. Bu işlemler, kedi tuvalete kendi kendine gitmeyi öğrenene kadar sürdürülmelidir. Bir hafta gibi bir süre içinde kedi tuvaletini nereye yapması gerektiğini öğrenmektedir. Bu olduğunda kedi serbest bırakılmalıdır. Yavru kedilerde tuvalet eğitimi daha kolay bir süreçtir. Kedi yavrularının içgüdüleri oldukça güçlüdür. İçgüdüleriyle kumun yerini öğrenmekte ve böylece tuvalet alışkanlığı kazanmaktadır.

Kedi Tuvalete Nasıl Alıştırılır?

Kedilerin alaturka tuvalete ya da klozete alıştırılabilir. Böylece kum masrafı olmadan, kum kabını temizlemeye gerek kalmadan kedinin tuvalet sorunu kolaylıkla çözülebilir. Tuvaletin ortasına konulan gazete kağıdına bir miktar konularak kedinin tuvalet alışkanlığı edinmesi mümkündür. Ancak kum miktarının yavaş yavaş azaltılması gereklidir. Kedi için kristal kumlar tehlikeli olabilir. Kristal kumların idrarı içine hapsetme özelliği vardır ve bu da kedinin hastalanmasına neden olabilir. Ayrıca kristal kumlar kediler tarafından hoş karşılanmayabilir ve tuvalet ihtiyacı için başka bir yer arayabilir. Bu nedenle topaklanan kedi kumu kullanılmalıdır. Kedi sahipleri, kedilerin tuvalet eğitimi nasıl olur sorusunu sorduğunda mutlaka kum ile olur denilmektedir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK