Annesiz bir yavru kedinin bakımı nasıl yapılır?

3792
Annesiz bir yavru kedinin bakımı nasıl yapılır?

Öncelikle sakin olmakta fayda var telaşlanmayın! Bir yavru kedi normalde annesinden 5-6 haftalıkken ayrılabilirler. Fakat seçme şansınız yoksa ve daha küçük yetim bir yavruyla karşı karşıya kalmışsanız, biraz fedakârlık yapmanız gerekebilir.

Bu yazıda neler var?

Sıcak tutma

İlk olarak yavru kediyi sıcak tutmak gerekir. Tüyleri daha yeni çıkmış olduğu için onu ısıtacak kadar yeterli değildir. Bir kutu veya kedi evi sıcak tutmanıza yardımcı olacaktır. Kutunun içine 3-4 saatte bir havluya sarılmış sıcak su torbası koymak sıcak tutmak için yeterli ısıyı sağlayacaktır (hava ne kadar sıcak olsa bile henüz tüyleri az olduğu için üşüyebilirler.) Isının kaybolmaması için kutunun üzeri kapatılmalıdır.

Beslenme

Tamamen sizin vereceğiniz yiyeceğe ve ilgiye muhtaçtırlar, bıkmadan onunla ilgilenip beslemeniz gerekir. Bu yavrunun artık annesi olmadığından, onun ihtiyacı olan besleyici anne sütünün değerinde bir besin bulmak sizin üzerinize düşüyor. Eczanelerde ve veterinerlerde annesiz yavru kediler için özel olarak yapılmış toz şeklinde anne sütü bulunmaktadır. Yavru kedileri pastörize sütle beslemek doğru değildir. Çünkü pastörize sütlerde anne sütünde bulunan ve yavruları hastalıktan koruyan antibiyotiklerden bulunmaz. Ayrıca yeterince besleyici değillerdir. Eğer anne sütü bulamanız mümkün değilse mecburen besleyici hale getirilmiş pastörize süt kullanmalısınız. Besleyici sütü hazırlamak için; 100 gram süt içerisine 1 küp şeker,2 tane yumurta sarısı ve 1 çay kaşığı margarin karıştırıp yavruları bu karışımla besleyebilirsiniz.

Peki sütü nasıl içireceksiniz?

Eczanelerde satılan özel kedi biberonlarından edinmeniz gerekmektedir. Kedi biberonu bulamıyorsanız eğer, şırınganın iğnesini çıkarıp onu da kullanabilirsiniz. Her öğün için yeni mama hazırlamalı beklemiş mamaları yedirmemelisiniz. Süt kesinlikle ısıtılmamalı oda ısısında olmalıdır.

Yavru kediler 1 haftalıkken her 2 saatte bir, 2 haftalık olduklarında 4 saatte bir ve 3 haftadan büyükler için 6 saatte bir beslenmelidir.

Hassasiyet

Yavru kedilerin kemikleri yeni oluşmaktadır ve kıkırdakları çok hassastır. Bu nedenle onları tutarken dikkatli davranmalı onları incitmemelisiniz. Mamasını verirken de aynı hassasiyetle davranmalı ve sabırlı olmalısınız. Bir elinizle başını ve vücudunu kaplamalı diğer elinizle de memeyi ağızına almasını sağlamalısınız. Biberonu veya şırıngayı çok fazla pompalamak yerine onun yavaş yavaş içmesini sağlamalısınız. Doyduğu zaman ağızının kenarlarında kabarcıklar oluşacak ve patileri ile emziği iterek size belli edecektir.

Koruma  

Yeni doğmuş bir yavru yanında annesi bile olsa 7 gün boyunca dış yaşamdan uzak tutulmalıdır. Çünkü mikroplara karşı tamamen korumasızdır. Annesiz bir yavru kedi 3 aylık olana kadar diğer hayvanlardan uzak tutulmalı, koruma altında olmalıdır. Yavru kedinin yaşadığı kutuyu rutubet ve soğuktan uzak kuru bir yere koymalısınız. Ciğerleri henüz tanışmış olduğu için yaşamla kesin kokulardan uzak tutmanızda fayda var.

Temizlik ve Bakım

Kedinizin içinde yaşadığı kutu her gün düzenli olarak temizlenmelidir. Ayrıca mama verirken kullanılan havlu, bez gibi şeylerde temiz tutulmalıdır. Mama verdiğiniz şırınga veya biberonda düzenli bir şekilde temizlenmelidir. Bunları temizlerken kesinlikle sabundan başka bir şey kullanılmamalıdır. Sabunu kullandık sonra tamamen durulandığından emin olunmalıdır. Ellerinizi mama vermeden önce iyice temizlemeyi unutmayın. Anne kediler yavruları yalayarak tuvaletini yapmasına yardımcı olur. Mamasını yedikten sonra onun tuvaletini yapmasına yardımcı olmanız gerekir. Islak bir pamukla genital bölgesini yavaş yavaş silin, bu hareket ona annesinin tuvalet temizliğini hatırlatıp tuvaletini yapmasına yardımcı olacaktır. Tuvaletini yaptıktan sonra ıslak bir bezle yavaşça silin ve kurulayın. En az 4 haftalık olduğunda artık kedi kumuyla tanışmasının zamanı gelmiş demektir. Kum havuzu onun erişebileceği yükseklikte olmalıdır. Kedi kumunu sık sık değiştirmeli ve kirli kalmasına dikkat edilmelidir.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

Yükleniyor...
WHATSAPP DESTEK